Skip to main content

Rewolucyjny system IGLOO MultiEnergy został pilotażowo zainstalowany na realnie działającej stacji paliw PKN Orlen.

System przetestowany na stacji ORLEN został opracowany przez inżynierów z polskiej spółki technologicznej IGLOO, która produkuje urządzenia chłodnicze, agregaty inwerterowe i kogeneracyjne oraz pompy ciepła. Jak informuje PKN Orlen, pilotażowe wdrożenie przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie wdrażanie systemu na kolejnych stacjach w całym kraju. W trakcie pilotażu zgromadzono dane, które posłużą do dalszej optymalizacji rozwiązania i zostaną wykorzystane przy montażu systemu w kolejnych lokalizacjach.
Podstawowym założeniem projektu było zmniejszenie ilości energii potrzebnej do sprawnego działania obiektu. Wszystkie zastosowane rozwiązania pozwoliły zredukować zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną do 37 MWh rocznie. Stacja, na której został przetestowany system IGLOO MultiEnergy, pobierała przed pilotażem standardowo ok. 201 MWh energii elektrycznej rocznie. Służyła ona do zasilania m.in. klimatyzatorów, chłodni czy systemów grzewczych.
Obecnie zamontowany w Bydgoszczy system IGLOO MultiEnergy pozwala na bardzo efektywną jednoczesną produkcję ciepła i chłodu. Instalacja odzyskuje także energię z różnych urządzeń, która jest wykorzystywana, np. do podgrzewania wody użytkowej. PKN Orlen podkreśla, że analiza danych z pilotażu wskazuje, że w skali roku stacja będzie w stanie wyprodukować na miejscu aż 86 proc. energii niezbędnej do jej działania.
Więcej > komunikat prasowy PKN Orlen